Skip Navigation
Oklahoma State University

OSU Students Inducted into Phi Kappa Phi

Friday, December 7, 2007

A total of 218 undergraduate and graduate students were inducted this fall into Oklahoma State University’s chapter of Phi Kappa Phi national honor society.
   
Phi Kappa Phi is the nation’s largest honor society. To be invited to join, a student must be among the top 10 percent of his or her college, according to grade point average, and be within two semesters of graduation. This is the oldest and largest collegiate honor society to initiate people from every academic discipline. The main objective of Phi Kappa Phi is to promote academic excellence and achievement through encouragement and recognition.

New inductees include:

ADA: Cortney A. Timmons, biosystems engineering senior.

ALTUS: John B. McAskill, civil engineering senior; Chris T. Zach, accounting senior.

APACHE: Jennifer M. Smith, education graduate student.

ARDMORE: Steven A. Roring, counseling psychology graduate student.

BARTLESVILLE: William D. Findlay, mechanical engineering junior; Ryan T. Oliver, mechanical engineering junior; Jeffrey L. Seger, psychology graduate student; Bret T. Shoemake, finance junior.

BEAVER: Kassandra A. Howard, accounting senior.

BETHANY: Amanda D. Glasgow, sports medicine/athletic training graduate student.

BROKEN ARROW: Patrick J. Ball, journalism and broadcasting junior; Emily K. Farris, human development and family science senior; Allison M. Little, psychology junior; Kristen M. McKinney, accounting senior; Kyle S. Page, counseling psychology graduate student.

CHANDLER: Andrew S. White, finance senior.

CHICKASHA: Bailey A. Gordon, marketing senior; Elise C. Posey, elementary education senior.

CLAYTON: Sara-Jane Smallwood, agriculture senior.

COLLINSVILLE: Olen L. Jestis, College of Osteopathic Medicine; Cassandra J. Staves, accounting senior.

COWETA: Trisha N. Willison, counseling psychology graduate student.

DAVIS: Coree D. Edwards, elementary education junior.

DEPEW: Paul C. Wood, engineering and technology management graduate student.

DRUMMOND: Lauren D. Jantz, interior design junior.

DUNCAN: Caysie A. Taylor, natural resource ecology junior.

DURANT: Shanetha L. Collier, chemistry junior.

EDMOND: Mekall D. Costner, accounting junior; Jerel Cowan, environmental science graduate student; Zane Dubberstein, physiology junior; Lauren E. Gregory, psychology junior; Alee A. Mitchell, political science senior; Derek A. Moore, journalism junior; Erika E. Nichols, mechanical engineering graduate student; Justin D. Popham, history senior; Phillip Rogers, mechanical engineering junior; Paula M. Rogge, mechanical engineering senior; Caroline Coffey Williams, veterinary medicine.

ENID: Nola K. Dreher, education senior; Christopher J. Hutchison, psychology senior; Katerina Kratochvilova, international business graduate student.

FAIRLAND: Jeni L. Trease, accounting junior.

FAIRVIEW: Debra Button: education graduate student.

GROVE: Alison J. Yirsa, elementary education senior.

GUTHRIE: Holly V. Evers, veterinary medicine.

GUYMON: Kelli J. Spain, curriculum and instruction graduate student.

HENDRIX: Sandy L. Boatner, human development and family science senior.

HENNESSEY: Jason Duell, animal science senior; Sarah D. Wright, human development and family science junior.

HOLLIS: Leah A. Churchwell, communications graduate student.

HYDRO: Austin D. Beerwinkle, aerospace engineering junior.

JENKS: Kevin D. Rogers, business administration graduate student.

KINGFISHER: Ciara L. Goodson, accounting junior.

LAVERNE: K’Dawn L. Carlisle, public health senior.

LAWTON: Meagan A. Wheeler, journalism junior.

LUTHER: Jennifer M. Haken, hotel and restaurant administration senior.

McALESTER: Kayla L. Wilson, agricultural business senior.

MEDFORD: Emily J. Kilian, agriculture junior.

MIAMI: James R. Creech, economics junior; Courtney P. Froman, secondary education junior.

MIDWEST CITY: Rachel M. Potts, journalism junior.

MINCO: Stephanie K. Barr, interior design junior.

MULHALL: Deidra J. Allen, education senior; Jessica L. Stewart, agriculture senior.

MUSKOGEE: Scott T. Fine, plant and soil science senior.

MUSTANG: Austin M. Beaty, finance junior.

NORMAN: Gregory L. Ferguson, education graduate student.

NOWATA: Joshua N. Hamit, chemical engineering junior.

OCHELATA: William H. Woods, molecular biology senior.

OKARCHE: Lindsey B. Grellner, nutritional sciences junior.

OKAY: Lauren J. Krepps, secondary education junior.

OKLAHOMA CITY: Kaylan S. Roby, economics senior (73120); John L. Paden, finance junior (73127); Hassan Akour, industrial engineering graduate student (73135); Weston J. Evans, philosophy graduate student (73131); Ryan W. Humphrey, finance junior (73116) Douglas A. Johnson, natural and applied sciences graduate student (73159).

OKTAHA: Matthew W. Hough, plant and soil sciences senior.

ORLANDO: Lesley R. Lehenbauer, agriculture graduate student.

OWASSO: Leslie K. Clark, school administration graduate student; Aesha John, social sciences graduate student; Serena L. Larew, liberal studies senior; John H. Sellers, accounting senior; David J. Stipe, electrical engineering junior.

PAWHUSKA: Robert D. Carter, economics senior.

PERKINS: James P. Gill, physical sciences graduate student.

PERRY: Melissa M. Colasacco, human development and family science junior; Matthew J. Dvorak, agricultural business senior.

PONCA CITY: Kelle E. Otto, marketing junior; Jessica A. Rhoads, counseling psychology graduate student; Nimisha Sweetman, education graduate student; Gary E. Thomas, education senior.

PRAGUE: Ramanda G. Stricklin, food science senior.

PROCTOR: Mary A. Barnett, biochemistry senior.

PURCELL: Carlee R. Suchy, psychology senior.

RED ROCK: Shannon L. Andrews, nutritional sciences senior.

RINGWOOD: Samantha A. Davidson, agriculture senior.

SAND SPRINGS: Haley M. Hollaway, design, housing and merchandising senior; Yolanda McKee, educational psychology graduate student; Shannon K. Tameny, sociology senior.

SHAWNEE: Kasey D. Lilley, business administration junior.

SKIATOOK: Cheryl A. Delk, human development and family science graduate student.

SOUTH COFFEYVILLE: Amber R. Houser, agricultural economics senior.

STILLWATER: Cori L Beights, health systems graduate student; Sharla M. Birch, veterinary medicine; Kristi L. Bratkovich, counseling psychology graduate student; Whitney D. Burns, hotel and restaurant administration senior; Victor D. Camara, engineering and technology management graduate student; Wai-Ping Chew, food science junior; Roger E. Eleftherakis, economics senior; Kyle D. Ford, mechanical engineering junior; Kati A. Gordon, international relations graduate student; Abbey M. Harris, animal science junior; Steven M. Hassenplug, biology junior; Bradley D. Holland, geology graduate student; Brian K. Holloway, mechanical engineering technology senior; Gwendolyn Jankowski, veterinary medicine; Mark Jones, education graduate student; Steven R. Kammerzell, history senior; Jennifer R. Land, molecular biology senior; Carin M. MacAllister, political science junior; Jonathon P. Mooney, electrical engineering senior; Nani S. Pybus, history graduate student; Evan W. Schwenk, chemical engineering junior; William T. Sims, finance senior; Linda L. Smith, education senior; Lois A. Strate, management senior; Kelsey Walker, elementary education senior; Linda A. Whiteley, industrial engineering senior; Carrie F. Crow, international relations graduate student.

TAHLEQUAH: Amanda M. Bell, accounting senior; Charlotte M. Daniel, music junior; Stacy Dunkin, biology graduate student; Jared Rountree, geology junior.

TALIHINA: Lacey J. Knapp, biochemistry junior.

TULSA: Brittany Ahmed, biology junior; Megan N. Ballard, sociology senior; Jordan M. Cassidy, agricultural science junior; Justin D. Chronister, College of Osteopathic Medicine; Jessica D. DuBois, journalism senior; Corey J. Else, human resources management senior; Rachel E. Ficken, human development and family science junior; Jennifer L. Hackett, biochemistry senior; James M. Harper, business administration graduate student; Kelli L. Herlihy, College of Osteopathic Medicine; Timothy D. Herrington, chemical engineering junior; Benjamin J. Houltberg, human environmental sciences graduate student; Sarah K. Ivie, curriculum and instruction graduate student; Melissa K. Lynn, architecture senior; Nicole M. Nascenzi, journalism graduate student; Elizabeth E. Nichols, journalism senior; Melissa G. Oliver, human development and family science junior; Allyson E. Rayment, international business junior; Chere Sammons, educational psychology graduate student; Robert R. Shaffer, College of Osteopathic Medicine; Trevor S. Sharon, hotel and restaurant administration senior; Susan P. Sherwood, hotel and restaurant administration senior; Matthew L. Stiner, political science senior; Kristen M. Swift, psychology junior; Rachel E. Thompson, accounting junior; Stephanie L. Wyatt, hotel and restaurant administration junior.

VALLIANT: Kyle Ensley, international business junior.

WELLSTON: Whitney Danker, agricultural business senior.

WEWOKA: John A. Howard, athletic training junior.

WOODWARD: Dallyn M. Minnick, agricultural communications junior.

YUKON: Laura L. Ahern, Spanish senior; Christopher L. Austin, physics graduate student; Dale E. Smith, accounting senior.


OUT-OF-STATE:
DOUBLE SPRINGS, AL: Sheila R. McClendon, curriculum and instruction graduate student.

BENTONVILLE, AR: Nicholas A. Filla, electrical engineering junior.

HARRISON, AR: Eric M. Shiarla, electrical engineering senior.

PRAIRIE GROVE, AR: Cassie L. Bacon, agricultural science junior.

HUDSON, CO: Casey J. Andrews, agricultural science senior.

ANDOVER, KS: Danny N. Stinson, economics junior.

BUCYRUS, KS: Sarah D. Diamond, agriculture graduate student.

DERBY, KS: Craig A. Noltensmeyer, electrical engineering senior.

LENEXA, KS: Brittany A. Richey, political science junior.

PENNINGTON, NJ: Kevin M. Kraft, educational leadership graduate student.

CAMP HILL, PA: Joshua R. Grote, history junior.

JOELTON, TN: Lesa R. Heintzman, civil engineering senior.

ARLINGTON, TX: Greg McCoy, marketing junior.

BORGER, TX: Samantha E. Sanders, architecture junior.

CROWLEY, TX: Ashley R. Blakely, human development and family science junior.

HORSHOE BAY, TX: John M. Ely, veterinary medicine.

HOUSTON, TX: Andrew J. Cooke, engineering and technology management graduate student (77095).
 
KATY, TX: Caroline A. Brown, architecture junior; Sara A. Miller, human development and family science senior.

McKINNEY, TX: Jennifer L. Gamrod, geology graduate student.

PAMPA, TX: Dustin J. Lenderman, marketing junior.

PLANO, TX: William Collins, chemical engineering junior; Brian L. Sealey, mechanical engineering senior.

SAN ANTONIO, TX: Christopher W. Sartin, biochemistry senior (78230).

SOUTHLAKE, TX: Erin L. Nesbitt, physical education junior; Jeffrey B.  Swinford, management senior.

VALLEY VIEW, TX: Stephanie J. Pickrel, electrical engineering junior.

WELLSVILLE, UT: Spencer L. Mann, bioengineering graduate student.



INTERNATIONAL STUDENTS:  Augustus C. Chan, architecture senior; Minh U. Dinh, finance senior; Amit K. Agrawal, business information graduate student; Jing Li, business administration graduate student; Alemtsehay B. Wotango, agriculture graduate student; Janet P. Tse, civil engineering junior; Ho Y. Lam, aviation senior; Tee-Jay A. San Diego, environmental science graduate student; Suraj C. Zunjarrao, mechanical engineering graduate student; Kushagra Singhal, mechanical engineering graduate student; Khayyun A. Rahi, geology graduate student; Thomas Hong, industrial engineering junior; Tommy Hong, aerospace engineering junior; Eri Ishii, management information junior; Megumi Komiya, international business senior; Gyanendra Pokhrel, civil engineering graduate student; Eunice W. Menja, human development and family science senior; Natasha P. Madan, business information systems graduate student; Seng G. Lim, industrial engineering senior; Pedro P. Valasco, international studies graduate student; Quynh Pham, accounting junior.

blog comments powered by Disqus