Skip Navigation
Oklahoma State University

Honors College students hooded for fall 2018 semester

Wednesday, December 12, 2018

OSU President Burns Hargis with graduate Julian Thomason

The OSU Honors College held a hooding ceremony on Dec. 2, 2018, in the Old Central Assembly Hall. The degree is the highest academic distinction awarded to those receiving an OSU undergraduate degree, and students donned the Honors College hood during the fall 2018 commencement ceremony.

This award designates the successful completion of all the Honors College degree requirements with a minimum grade point average of 3.5. Several hours of additional academic studies are required for a General Honors Award and a Departmental or College Honors Award.

To view photos of honorees with President Burns Hargis, visit here. For more information about the Honors College, call 405-744-6799 or visit honors.okstate.edu.

Students honored are listed below along with their degrees.

OKLAHOMA

BIXBY

Andrew Walsh, Mechanical and Aerospace

Emilie Jenkins, Computer Engineering

BLACKWELL

Autumn Lambert, Psychology

BLANCHARD

Madison Ellis, Mechanical and Aerospace Engineering

BROKEN ARROW

Kaitlin Giager, Animal Science

CHANDLER

Saralynn Willhite, Accounting

CHOCTAW

Abigail Peterson, Recreational Therapy

CLAREMORE

Tara Sepulveda, Strategic Communications

CLEVELAND

Joshua Brown, Mechanical Engineering

DURANT

Miranda Parr, Finance

EDMOND

Michael Goldbeck, Biochemistry

James MacNaughton, Chemical Engineering

Ryan Hollands, Economics

Samuel Wood, Mathematics and Computer Science

Taylor North, Psychology

Lauren McAdow, Elementary Education

ENID

Zachary Kensinger, Political Science/Philosophy

GARBER

Layton Heitfeld, Plant and Soil Sciences

GUTHRIE

Ryan McIntire, Biochemistry and Molecular Biology

KELLYVILLE

Hillary Hiett, Natural Resource Ecology and Management

MIDWEST CITY

Caroline Graham, Microbiology/Cell and Molecular Biology, and Biochemistry

MUSTANG

Lauren Oliver, Biochemistry & Molecular Biology

Katherine Metzinger, Nutritional Sciences; option: Dietetics

NEWCASTLE

Sydney Cannon, Biosystems & Ag Engineering

OKLAHOMA CITY

Julian Thomason, Elementary Education

Christina Schrantz, International Business/History

Lillian Forth, Mathematics: Option- Secondary Education

Katherine Wolfe, Marketing

Mary Kate Morrissey, Microbiology

Victoria Pickens, Entomology

PAULS VALLEY

Mackenzie Freeland, Communication Sciences and Disorders

Amanda Upton, Agricultural Economics

PIEDMONT

Ashley Moore, Accounting

STILLWATER

Hannah Osburn, Agribusiness-Pre-Veterinary Business Management

Gage Clark, Civil Engineering

Indah Merkel, Mechanical Engineering

SAND SPRINGS

Hope Eidson, Physiology

SHAWNEE

Bailey Thornburg, Psychology

Emily Little, Marketing

THOMAS

Charish Rainwater, Communication Sciences and Disorders

TULSA

Ashley Black, Chemical Engineering

Kyle Wherler, Biochemistry

Antonio Loper, Zoology

Haley Welch, Electrical Engineering

Morgan McCaskey, Mathematics, Option: Secondary Teacher Certification

 

OUT OF STATE

ARKANSAS

FAYETTEVILLE

Kori Pendergraft, Psychology

PEARCY

Duncan Mullins, Chemical Engineering

 

COLORADO

BROOMFIELD

Cole Kelley, Aerospace Engineering

 

INDIANA

FISHERS

Kayleigh Crane, Animal Sciences

 

KANSAS

SHAWNEE

Virginia Riddle, Accounting

 

MARYLAND

MANCHESTER

Brittany Lippy, Animal Science

 

TEXAS

ADDISON

Amanda Trostel, Animal Science

ALLEN

Reagen Meagher, Economics

AMARILLO

Sam Dannels, Economics

AUSTIN

Amanda Keck, Marketing

CELINA

Tyler Danielson, Applied Exercise Science

COLLEYVILLE

Erin Massey, Animal Science

COPPELL

Rebekah Moomau, Marketing

CYPRESS

Alexandria Miller, Marketing and Management

Gerardo Toth, Mechanical Engineering

DALLAS

Mackenzie Kimmons, Communication Science and Disorders

Mary Antoon, Communication Sciences and Disorders

FLOWER MOUND

Abby Gooden, Biochemistry and Molecular Biology

FRISCO

Ashley Fellhauer, Secondary Education - English

KATY

Jacee McCoy, Biochemistry

Lauren Jones, Aerospace Engineering/Mechanical Engineering

LAKE DALLAS

Jessie Brown, Animal Science

MANSFIELD

Victoria Hart, Psychology

MCKINNEY

Melissa Crouch, Entomology

NOCONA

Kelsey Pierce, Biological Science

ORANGE GROVE

Maddie McClain, Psychology

PLANO

Macy Hedrick, Management - Human Resources

PROSPER

Jacob Osborne, Biochemistry and Microbiology

Taryn Blackstock, Applied Exercise Science

SOUTHLAKE

Tatum Wallace, Strategic Communications

TROPHY CLUB

Samantha Homann, English Literature and German

 

INTERNATIONAL

CAIRO

Leana Mason, English

 

KUALA LUMPAR

Rebecca Blundon, Hospitality and Tourism Management

 

STORY BY: Claire McKenzie

Article Tags:
blog comments powered by Disqus