Skip Navigation
Oklahoma State University

Oklahoma State University students recognized for service

Tue, June 06, 2017
Amber Leonard

Oklahoma State University recognized 150 spring 2017 graduates for their service to the university and the Stillwater community through the Creating Opportunities for Responsible Development program or CORD.

CORD recognizes outstanding Cowboy graduates with honorary orange cords for students to wear at graduation to distinguish them for their outstanding community service during their time on campus. Sponsored by OSU’s Service-Learning Volunteer Center and the Office of the Vice President of Student Affairs, CORD recipients must successfully complete more than 400 volunteer service hours as an undergraduate or 300 service hours as a graduate student.

“Helping others and showing love to them through acts of service has helped me grow throughout high school and college,” said Abigail Hood, CORD recipient and management major. “Patience, love, humility and leadership have all been attributes that I’ve been able to build upon while completing this program.”

The Service-Learning Volunteer Center has promoted leadership for Oklahoma State University students since 1984, providing service-learning activities, research opportunities and connections with society to promote the general welfare of its citizens. This is the eighth year of the CORD program.

The 150 CORD recipients recognized this year included six graduate students and 144 undergraduates who volunteered for a total of 77,782 service hours during their time at OSU. Hours are recorded on CampusLink, which is administered and monitored through the Department of Campus Life at OSU.

For more information about the SLVC, visit volunteer.okstate.edu.

The following students received CORD recognition at OSU this year:

OKLAHOMA

ALTUS

Carson Vinyard, agribusiness

BARTLESVILLE

Krista Harris, business management

Sarah Alleman, Elementary Education

BLANCHARD

Austin Micheal Smith, recreational therapy

BRISTOW

Monica Skaggs, human development and family science

BROKEN ARROW

Bailey Chambers, nutritional sciences

Kylie Shentwu, sports management and marketing

CASHION

Josie Blosser, human development and family science

CEMENT

Whitney Wilkinson, animal science

CHATTANOOGA

Britney Bryan, biological sciences/pre-med

CLAREMORE

Averey Brace, strategic communications

Hayley Lyon, elementary education

Sarah Baker, secondary education- social studies

COWETA

Marc May, microbiology/cellular and molecular biology, microbiology, and molecular genetics

DAVIS

Maci Slater, hotel and restaurant administration

DUNCAN

Allison Christian, animal science

Ashley Brewer, elementary education

Kelsey Bridges, communication sciences and disorders

Sarah Kafer, elementary education

EDMOND

Alexandria Adams, elementary education

Brittany Case, human development and family science- early childhood education

Carleigh Wood, management information systems

Emily Smith, human development and family science

Micah Moore, strategic communications

Roya Dirven, human development and family science

Sayer Patch, multimedia journalism

Siera Freeman, university studies

Sydney O'Hara, human development and family science

Thomas Spadea, environmental science

Scott Davey, mechanical engineering technology

ELGIN

Shana Walch, elementary education

ELMORE CITY

Bethany Howard, communication sciences and disorders

ENID

Chelsea Callant, hotel and restaurant administration

Maura Loyola, international business and marketing

GUTHRIE

Abigael Hood, management

JENKS

Katherine Hursh, elementary education

KINGFISHER

Maria Ocampo Vizcaino, human development and family science

KREMLIN

Ricki Schroeder, agribusiness and agricultural leadership

LAWTON

Ashton Patton, English with a creative writing emphasis

Taylor Kennedy, biochemistry and molecular biology

LEEDEY

Jena Trissel, communication sciences and disorders

LOCUST GROVE

Garrett Reed, agribusiness/pre-law

MANNFORD

Kayla Bacon, elementary education

MARLOW

Kristin Whisenhunt, nutritional science

MOORE

Heather Moore, elementary education

Megan Patten, human development and family science

MOORISON

Jenna Will, elementary education

MUSTANG

Jeremy Allen-Freeman, biological science

NORMAN

Mercedes Harris, architecture

OKARCHE

Amanda Demackiewicz, microbiology/cell & molecular biology/biochemistry and molecular biology

OKLAHOMA CITY

James Lee, English

Kathryn McCartt, elementary education

Raven Crisp, management

Ryan McIver, computer engineering

Sadia Tasnim, Master’s in business administration

OWASSO

Courtney Fryar, management

Jade Frakes, human development and family science

Jessica Blackburn, elementary education

Katherine Dzurilla, biochemistry & physics

Rebecca Walters, communication sciences and disorders

PIEDMONT

Kathryn Clonts, elementary education

PONCA CITY

Jaryd Hinch, geography

QUAPAW

Sara Buffalo, human development and family science

SAPULPA

Meghan Causby, human development and family science

Philip Boyne, microbiology and biochemistry

SKIATOOK

Natalie Nemecek, elementary education

STILLWATER

Katie Klingaman, human development and family science-early childhood education

Laurie Fitch, agricultural communications

Madison Gunkel, human development and family science-early childhood education

Madison Rash, human development and family science

Thomas Hall, entrepreneurship

STUART

Jesse Belvin, plant and soil science

Kylie Parker, zoology (integrative biology)

TULSA

Addison Freiner, elementary education

Amethyst Kelly, biosystems engineering

Camille Sokolosky, business marketing and management

Cory Bright, biochemintry and molecular biology

Gabriela Bair, elementary education

Gena McNally, strategic communications

Hailey French, elementary education

James Pearson, biochemistry

Jordan Wisby, human development and family science

Kara Rainey, apparel design and production

Lindsay Gabler, nutritional sciences

Lottie Dungan, human development and family science

Mackenzie Moody, nutritional sciences, pre-med

Madison Bowden, accounting

Marlena Gastineau, elementary education

Melanie Meador, human development and family science

Mitrah Ghavami, human development and family science

Molly McGranahan, marketing

Morgan Fowler, recreational therapy

Morgan Youngblood, biochemistry & molecular biology/microbiology

Ryan Shoemaker, management

Sierra Gilkey, sports management and marketing

TUTTLE

Kyra Reed, industrial engineering and management

WESTVILLE

Daniel Oliver, physics

YUKON

Bailee Geries, recreational therapy

Brianna Matthews, human development and family science

Kaylee Cook, zoology

Kendall Reagan, animal science

TEXAS

ALLEN

Ishani Patel, physiology

Karli Wheeler, elementary education

Lauren Selph, plant and soil science

BONHAM

Layton Ford, marketing and management

BORGER

Maggie McMurry, elementary education

CANYON

Codi Demere, nutritional sciences/human nutrition pre-med

Courtney Karr, animal science

COPPELL

Kaitlyn Chillag, physiology

DALLAS

Ashley Ferguson, animal science

Chandler Choate, human development and family science

FLOWER MOUND

Kendall Anderson, nutritional sciences

Nicole Whyte, marketing

GUNTER

Rachel Campbell, health education and promotion, exercise and health

William Neely, geology

HAPPY

Mackenzie Odom, aerospace administration & operations/professional pilot

HIGHLAND VILLAGE

Tara Butler, health education and promotion

HOUSTON

Samantha Moon, animal science

KELLER

Amber Leonard, hotel and restaurant administration

KERRVILLE

Jessica Greenshield, management and marketing

LAKE JACKSON

Roman Peterson, M.S. Educational Leadership Studies: College Student Development

MISSOURI CITY

Cydney Crook, animal science pre-vet

MURPHY

Abbey Dickerson, health education and promotion

PLANO

Cara Gordon, animal science

Kyle Nethers, industrial engineering and management

SOUTHLAKE

Catherine Berstrom, elementary education

THE COLONY

Savannah Stout, elementary education

THE WOODLANDS

Rayeann Boeke, elementary education

TYLER

Kelsey Deal, zoology

KANSAS

LEAWOOD

Carolyn Hudson, human development and family science

PRATT

Morgan Strong, nutritional sciences

WICHITA

Dillon Mitchell, MIS and finance

ARKANSAS

LITTLE ROCK

Jaime Goolsby, animal science & zoology

NEW MEXICO

ALBUQUERQUE

John Pickard, physiology

MISSOURI

COLUMBIA

Abigail Hake, elementary education

MINNESOTA

APPLE VALLEY

Olivia Stankey, M.S. in Educational Leadership Studies:  College Student Development

COLORADO

HIGHLANDS

Danniele Bracken, dietetics

Kelsey Ladenburger, human development and family science

MONTROSE

Sakib Kazi Hossain, fire protection and safety engineering technology

NEBRASKA

LINCOLN

Corinne Simpson, sports media

SOUTH SIOUX CITY

Madeline Lambing, M.S. Educational Leadership Studies:  College Student Development

CALIFORNIA

LONG BEACH

Stacy Lopez-Guerrero, human development and family science

SAN LUIS OBISPO

Alexandra Duval, food science, industry

WOODLAND

Katlyn Brown, animal science pre-vet

IDAHO

EAGLE

Lauren Clark, agribusiness

WASHINGTON

TACOMA

Areanna Handy, apparel merchandising and marketing

SAUDI ARABIA

DAMAMM

Faleh Al-Umairi, fire protection and safety engineering technology

INDIA

J&K

Raghav Nargotra, M.S. in Management Information Systems

MALAYSIA

KEDAH

Chiahau Kee, computer science

SINGAPORE

Jun Shen, international business