Skip Navigation
Oklahoma State University

OSU Honors College students hooded at annual ceremony

Wed, June 07, 2017
Hooding Ceremony

The Oklahoma State University Honors College presented its degrees and awards to 110 students during a hooding ceremony in May. The degree is the highest that can be presented with the undergraduate degree. 

Students were hooded by representatives from their specific college to symbolize the prestigious honor. They also had the opportunity to wear their hood with normal graduation regalia at the OSU commencement ceremony. 

The Honors Award designates the completion of all the Honors College Degree requirements with a minimum grade point average of 3.5. It is earned by completing several hours of additional academic requirements for a General Honors Award and a Departmental or College Honors Award. Students involved in the ceremony were also recognized with other special Honors College awards.

To view photos of the students in attendance with Oklahoma State President Burns Hargis, visit https://www.flickr.com/photos/ostatenews/albums/72157681695673724

For more information contact the Honors College at 405-744-6799 or visit honors.okstate.edu

The students honored are listed below along with their degree and awards they received.

OKLAHOMA

ALTUS

Alex Garrison, mechanical and aerospace engineering

ANADARKO

Gerardo Rico Cervantes, marketing 

ARNETT 

Madeline Atha, animal science 

BARTLESVILLE 

Thomas Wiseman, biochemistry 

Gavin Dolsky, chemical engineering

BRISTOW 

Caitlyn Stice, aerospace engineering 

BROKEN ARROW 

Christian Ley, biosystems engineering 

CHOCTAW 

Sidney Ricketts, physics 

CLINTON 

Jessica Blodgett, psychology 

COWETA 

Caleb Jones, chemical engineering 

DALE 

Danielle Dockrey, biochemistry and molecular biology

DEL CITY 

Tiffany Thurmond, management

DUNCAN

Allison Christian, animal science 

EDMOND 

Kelsey Ashwood, health education and promotion

Eric Fleet, architectural engineering

Vincent Rankin, psychology

Kaelynn Knoerschild, multimedia journalism

ELGIN 

Ryan Neal, chemical engineering

ELK CITY

Kamrin Coulter, electrical engineering

ELMORE CITY

Bethany Howard, communication sciences and disorders

ENID

Blake Burchel, finance 

FORGAN 

Kayla Ratliff, strategic communication

FORT MORGAN 

Leighton Gerkin, aerospace administration and operations 

HARDESTY 

Caitlyn Gilbert, communication sciences and disorders 

HYDRO 

Kari Payne, marketing 

JENKS 

Allison Sadler, chemical engineering 

Callie Carpenter, mechanical engineering

Kayson Howard, mechanical engineering 

Alisha DeVore, animal science

LAWTON

Ashton Patton, English with an emphasis in creative writing 

MCALESTER 

Marissa Schmidt, human development and family sciences 

MOORE 

Tam Dang, accounting 

MORRISON 

Kelsey Provence-Kelly, communication sciences and disorders 

NORMAN 

Mercedes Harris, architecture

OKLAHOMA CITY

Collin DeVore, economics

Tianna Carter, marketing

James Lee, English 

OWASSO 

Erin Pearce, physiology

Rebecca Walters, communication sciences and disorders 

Courtney Fryar, management 

Trisha Goerlitz, history

PONCA CITY

Nicole Branstetter, marketing

POTEAU 

Joshua Midgley, strategic communication 

SHAWNEE

Mark Diehl, mechanical engineering 

TULSA 

Hannah Sieler, marketing 

Rachel Nichols, management 

Sarah Bonk, mechanical engineering 

Amanda Brown, management information systems: information assurance 

Bailey Chambers, nutritional sciences

Cory Bright biochemistry and molecular biology

Mariah Nacke, psychology

Zackery Fowler, biochemistry with molecular biology

Claire Hudak, mechanical engineering 

Katherine Dixon, accounting 

Amethyst Kelly, biosystems Engineering 

Grace Coen, mechanical engineering 

Alonzo Johnson, psychology 

Nuria Martinez-Keel, multimedia journalism 

Addi Freiner, elementary education 

WAGONER 

Dylan Cannon, chemical engineering 

Kelsi Emmons, nutritional sciences 

WAUKOMIS

Nicholas Denker, finance 

WELLSTON 

Caitlin snider, secondary science education 

WESTVILLE 

Tori Coates, business management with option in human resources

YUKON 

Amber LaFerriere, elementary education 

Haley Schantz, international business 

Kellie Backhaus, mechanical engineering 

Kourtney Backhaus, mechanical engineering 

Connor McCurley, electrical engineering 

TEXAS 

ALLEN 

Chelsea Murphy, microbiology 

Sean Quintana, biochemistry and molecular biology

ARLINGTON 

Chelsea Garner, nutritional sciences: allied health 

Rachel Campbell, electrical engineering 

AUSTIN

John MacLaren, international business 

Raul Allegre, sports management 

CANYON 

Codi Demere, nutritional sciences 

FLOWER MOUND

Jessica Catlin, chemical engineering

Sarah Sauer, nutritional sciences 

FORT WORTH 

Timothy Alland, mathematics 

FRISCO 

Catherine Wilson, strategic communication 

GEORGETOWN

Cameron Patterson, architecture 

GODDARD 

Tyler Weppler, electrical engineering 

Lyndie Simmons, economics

LUCAS 

Courtney Wolfe, architecture 

MCKINNEY

Ryan Brinkman, aerospace engineering

PLANO 

James Darling, industrial engineering and management 

PROSPER

Payton Jones, psychology

RED OAK 

Sydney Stewart, animal science 

SPRING 

Michele Higgins, chemical engineering 

WICHTIA FALLS 

Connor Presson, accounting 

ARKANSAS 

FORT SMITH 

Rachel Davis, chemical engineering 

HAVANA

Samantha Gillespie, animal science 

LITTLE ROCK

Jaime Goolsby, animal science 

KANSAS

OVERLAND PARK 

Katelyn Jarvis, nutritional sciences 

WICHITA

Benjamin Schwarz, architectural engineering 

Emily Henning, architecture 

Mitchell Meyer, mathematics 

MISSOURI 

KANSAS CITY 

Kelly Love, management with human resources option 

ST. LOUIS 

Robert Kurzu, marketing 

NEBRASKA

OMAHA 

Nate Johnson, finance

ILLINOIS

BARRINGTON   

Alexa Schmidt, marketing 

COLORADO 

HIGHLANDS RANCH 

Sarah Rosenkrans, sports management

PUEBLO

Jacquelyn Lane, chemical engineering 

TENNESSEE

MEMPHIS     

Abigail McFadden, communication sciences and disorders 

MINNESOTA

COTTONWOOD

Chelsey Johnson, political science 

DELANO 

Ashley Simenson, microbiology and molecular genetics 

MICHIGAN 

BIRMINGHAM

Nona Campbell, management information systems 

MAINE

BANGOR

Dominic Martin, biochemistry and molecular biology